Hayata Dair                                                       

 

Binlerce yıl önce yazılmış olan bir kitabeden

Gürültü patırtının arasında sükunetle dolaş,  sessizliğin içinde huzur bulduğunu unutma. Başka türlü davranmak, açıkça gerekmedikçe, herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.

Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma! içten ol; telaşsız, kısa ve açık konuş. Başkalarına da kulak ver, aptal ve cahil oldukları zaman bile onları dinle; çünkü dünyada herkesin anlatacak bir hikayesi vardır.

Yalnız planların değil, başarıların da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İçini öyle ser ki; başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken, verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol! Sevmediğin zaman sever gibi yapma, çevrene önerilerde bulun, ama hükmetme! İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz ve unutma ki; insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için, her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi; ahlaksız bir kazanca tercih et! İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerli ki; o yolda mağlup olmak bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakabileceğin en iyi miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğine yakışan şeyleri teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya karsılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki; evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları? Sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın sen öldüğünde. Sen mutlulukla gülümse, çalış ki bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır

Ünlü Çin Filozofu Lao Tzu'nun Bir Öyküsü

Bir Afrika Atasözü

Işığa Doğru